Spotkanie z płk Grzegorzem Kaliciakiem

8 grudnia klasy 3a i 4a uczestniczyły w spotkaniu z absolwentem naszej szkoły płk dr Grzegorzem Kaliciakiem. Pan pułkownik obecnie jest Prorektorem ds. Wojskowych na Wojskowej Akademii Technicznej.

W 2021 to właśnie na jego cześć imię „Grzegorz” otrzymał dąb czerwony ustanowiony pomnikiem przyrody na terenie parku za budynkiem naszego liceum.

Płk Grzegorz Kaliciak pełnił służbę wojskową na misjach wojskowych poza granicami Polski. Służył w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku: w 2004 podczas II zmiany jako dowódca kompanii rozpoznawczej, w 2006 podczas IV zmiany, w 2007 podczas VIII zmiany jako szef TOC . Na początku kwietnia 2004 na stanowisku dowódcy kompanii rozpoznawczej dowodził obroną ratusza w Karbali podczas II wojny w Zatoce Perskiej. Służył także w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie: podczas VIII zmiany od 2010 do 2011 , podczas IX zmiany w 2011 jako zastępca dowódcy Zgrupowania Bojowego BRAVO.Został autorem książki pt. Karbala. Raport z obrony City Hall, opublikowanej w kwietniu. Był także konsultantem wojskowym i statystą przy produkcji filmu fabularnego pt. Karbala, ukazującego wydarzenia z 2004, w którym przedstawiono postać kpt. Kalickiego, pierwowzorem którego była osoba kpt. Grzegorza Kaliciaka. W 2016 ukazała się książka G. Kaliciaka pt. Afganistan. Odpowiedzieć ogniem (prawdziwa historia działań 17 Brygady), w której opisał misję żołnierzy z Międzyrzecza i Wędrzyna w Afganistanie w 2011.W dniu 12 stycznia 2018 odszedł z 17 Brygady Zmechanizowanej, po czym w stopniu pułkownika objął stanowisko dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 27 września 2019 został wyznaczony na dowódcę formującej się 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od 1 października 2020 jest prorektorem ds. wojskowych Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.

3Ty i 2 innych użytkowników